Paprika sladká a pálivá

Paprika pochází ze Střední a Jižní Ameriky, odkud ji přivezl Kolumbus do Španělska. Tam se také začala v Evropě pěstovat. Paprika se suší a mele na koření, které je oblíbené a používané zejména v maďarské kuchyni. Papriky jsou buď sladké nebo pálivé, takže i koření se v ostrosti liší. Má sladkou až lehce pálivou, mírně nahořklou chuť.

Představení firmy

ALFA-FOOD s.r.o. is a company that has enjoyed a stable position in the market for ten years now. The company does business domestically and has lately moved into the foreign market.

The company specializes in the design, development, and presentation of additives, mixtures of additives, spices and seasonings for the meat industry and the subsequent production, distribution and sale of additives, mixtures of additives, spices and seasonings. The design, development and subsequent presentation involve employees with professional qualifications and years of experience in the industry, because the company prides itself on expertise, knowledge, experience and technological service.

Production is done on a customized basis, which enables a flexible response to the individual requirements of each customer. The individual approach given to each customer makes it possible to create special, unique and exclusively supplied products, ensuring the uniqueness and specificity of the final products of our business partners.