Pepř

Pepř jsou plody pepřovníku - tropického keře původem z východní Indie. Černá, bílá a zelená pepřová zrnka jsou plody jedné rostliny, pepřovníku černého, sbírané v různých stadiích zralosti. Pro černý pepř se sklízejí pepřová zrnka ještě nedozrálá. Po usušení na slunci jsou zrnka svraštělá, černá a tvrdá. Zelený pepř jsou nedozrálá zrna, konzervovaná buď sublimačním sušením nebo naložením do solného roztoku či do octa. Bílý pepř jsou zralá zrna, máčením či loupáním zbavená vnější slupky a poté usušená. Míchaný pepř je směs černých, zelených, bílých a růžových pepřových zrnek. Pepř má kořenitou, ostrou vůni a chuť. Černý pepř má chuť i vůni ostřejší než pepř bílý, zelený pepř dodává pokrmům ne tak ostrou, ale velmi kořeněnou chuť.

Představení firmy

ALFA-FOOD s.r.o. is a company that has enjoyed a stable position in the market for ten years now. The company does business domestically and has lately moved into the foreign market.

The company specializes in the design, development, and presentation of additives, mixtures of additives, spices and seasonings for the meat industry and the subsequent production, distribution and sale of additives, mixtures of additives, spices and seasonings. The design, development and subsequent presentation involve employees with professional qualifications and years of experience in the industry, because the company prides itself on expertise, knowledge, experience and technological service.

Production is done on a customized basis, which enables a flexible response to the individual requirements of each customer. The individual approach given to each customer makes it possible to create special, unique and exclusively supplied products, ensuring the uniqueness and specificity of the final products of our business partners.